Największe pokazy fajerwerków na świecie cz.1

News piątek, listopad 10, 2017 1465

Każdy z nas lubi fajerwerki. Możliwość samodzielnego odpalenia baterii daje niesamowitą satysfakcję. Mimo wszystko, fajerwerki najlepiej wyglądają w grupie. Najlepiej gdy jest ich dużo, wybuchają głośno, pokaz trwa długo i jeszcze słyszymy odpowiednio dobraną muzykę.

Jako, że fajerwerki to materiały pirotechniczne, to najlepsze fajerwerki są niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Trzeba mieć odpowiednie zezwolenia i licencje, by odpalać tzw. fajerwerki profesjonalne. Większość z nas ma możliwość zetknięcia się z nimi i oglądania profesjonalnych pokazów fajerwerków głównie podczas zabaw sylwestrowych w dużych miastach.

Niestety, nawet profesjonalne pokazy fajerwerków podczas Sylwestra odchodzą powoli do lamusa, czego przykładem jest chociażby Kraków, gdzie od jakiegoś czasu robi się „pokazy laserowe”. Nic nie zastąpi jednak dużej ilości prochu! :)

Są takie wydarzenia, takie pokazy, przy których to, co do tej pory mogliście zobaczyć w Polsce to małe piwo. W różnych krajach świata, organizowane są festiwale fajerwerków, podczas których możecie zobaczyć najlepsze światowe ekipy (wystawiane przez producentów fajerwerków, a jakże!) rywalizujące ze sobą o róznego rodzaju zaszczyty. Dla Ciebie jednak nie jest ważne to, że one ze sobą konkurują. Bo konkurując, walcząc ze sobą, to tak naprawdę współpracują ze sobą w dawaniu Twoim oczom i uszom najlepszych możliwych wrażeń.

Chcielibyśmy przybliżyć Wam największe i najlepsze festiwale fajerwerków na świecie. Być może będziecie akurat w danym kraju właśnie wtedy, kiedy trwa tam festiwal? A może nawet, okaże się, że ktoś z Was jest tak wielkim fanem fajerwerków, że pojedzie specjalnie na drugi koniec świata, by zobaczyć to wszystko na własne oczy?

Dzisiaj opiszemy dla Was dwa z najważniejszych fajerwerkowych imprez świata: Montrealski Festiwal Fajerwerków oraz World Pyro Olimpic! Zapraszamy!

Montrealski Festiwal Fajerwerków

Montrealski Festiwal Fajerwerków, znany oficjalnie pod nazwą L’International des Feux Loto-Québec (kiedyś znany także pod nazwami: Le Mondial SAQ, and l'International Benson & Hedges)jest największym festiwalem fajerwerków na świecie. Festiwal z nazwy i festiwal dla publiczności, gdyż dla ekip robiących tam swoje pokazy, jest to najbardziej prestiżowy ze wszystkich konkursów. To właśnie współzawodnictwo napędza niesamowite efekty, które możecie zobaczyć podczas tego festiwalu.

Montrealski Festiwal Fajerwerków jest organizowany co roku w Montrealu, w prowincji Quebec (ale oryginalna nazwa festiwalu nie pochodzi od prowincji, ale od głównego sponsora Loto-Quebec) od 1985 roku. Wydarzenie rozpoczyna się pod koniec czerwca i trwa do końca lipca, czasem nawet do początku sierpnia.

Każdego lata, 8 lub 9 zespołów pirotechnicznych z najróżniejszych państw świata ma okazję zaprezentować 30 minutowy pokaz fajerwerków. Po angielsku, mówi się na te pokazy „pyromusical show” co w wolnym przekładzie znaczy „pokaz piromuzyczny”. U nas w Polsce mówi się po prostu o pokazach fajerwerków zsynchronizowanych z dźwiękiem.

Zwycięzcy otrzymują Brązowe, Srebrne i Złote Jupitery (Jowisze). Oprócz Jowiszy, są jeszcze przyznawane nagrody za najlepszą muzykę i tzw. Green Achievement (przyznawany za najbardziej „ekologiczny pokaz” co wydaje się sprzeczne samo w sobie). Jowisze stały się symbolem uznania i prestiżu w branży fajerwerków. Jeśli ekipa, którą wynajmujesz do wykonania pokazu może pochwalić się chociażby brązowym Jowiszem, to możesz mieć pewność, że zobaczysz pokaz najwyższej klasy.

W 2004 roku, na dwudziestolecie festiwalu, odbył się superkonkurs. Osiem najlepszych zespołów z poprzednich lat (każdy oczywiście ze Złotym Jowiszem na koncie) zostało zaproszonych do walki o unikalnego i jedynego w swoim rodzaju Platynowego Jowisza. Nagrodę otrzymała ostatecznie ekipa reprezentująca niemiecką firmę WECO.

Niestety, nie mamy jeszcze żadnego polskiego zdobywcy Jowisza. Obserwując listę zwycięzców, przodują ekipy z takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, Francja i Włochy oraz Hiszpania. W 2015 roku Złotego Jowisza zdobyła Wielka Brytania.

Co ciekawe, lokalna radiostacja wykorzystała fakt, że pokaz ogni jest zsynchronizowany z muzyką i puszcza tę muzykę na żywo podczas trwania pokazów. Wydaje się, że jest to bardzo oryginalny pomysł, by słuchać pokazu fajerwerków, ale najwyraźniej się sprawdził i mają swoją oddaną grupę słuchaczy.

A liczby? Każdego roku, pokazy są oglądane przez ponad 3 miliony widzów na żywo! Najpopularniejsze miejsca z których oglądane są pokazy to: Most Jacque-Cartiera (zamknięty dla ruchu podczas każdego pokazu, La Ronde (park rozrywki) i oba brzegi Rzeki Świętego Wawrzyńca.

Głównym, oficjalnym miejscem z którego ogląda się pokazy jest La Ronde. Niestety, miejsca tam są płatne i trzeba kupić sobie bilet by móc cieszyć się pokazami. Mimo tego, że tylko miejsce w La Ronde gwarantuje widok na całość pokazów (w tym pokazy na małych wysokościach), to setki tysięcy osób obserwuje pokazy z pozostałych, darmowych miejscówek.

Podczas każdego pokazu jest odpalanych średnio ponad 6000 fajerwerków.

Zobacz zmontowane najlepsze momenty festiwalu z 2014 roku!

https://www.youtube.com/watch?v=l0Qa9OgE2Fw

World Pyro Olimpic

World Pyro Olympics (teraz znany także jako Philippine International Pyromusical Competition) , co można by przetłumaczyć jako Światową Olimpiadę Fajerwerków to coroczna rywalizacja producentów fajerwerków mająca miejsce na Filipinach.

Festiwal World Pyro Olimpic to stosunkowo nowy festiwal, gdyż jego początki sięgają 2005 roku. Na początku trwał 5 dni, jeden po drugim. Codziennie rywalizowały ze sobą dwa zespoły, zaś ostatniego wieczoru zaś odbywał się pokaz Filipińczyków, którzy nie biorą udziału w konkursie. Nagrody, takie jak Nagroda Publiczności (People’s Choice) są przyznawane po zakończeniu festiwalu. Zakończeniem wydarzenia jest ukoronowanie zwycięzców olimpiady.

Od 2010 roku World Pyro Olimpic zmienił (czy też dodał) oficjalną nazwę na Philippine International Pyromusical Competition.Od tego czasu wydarzenie upodobniło się w swojej konstrukcji do Montrealskiego Festiwalu Fajerwerków, gdyż rozciągnięto je w czasie do pięciu tygodni. Przy czym zasady pozostały niezmienione.

Polacy wystartowali w World Pyro Olimpic tylko jeden raz. Była to ekipa Flash Art GmbH. Niestety, w kolejnych latach nasi rodacy są nieobecni podczas tego wydarzenia.

Tutaj możecie zobaczyć pokaz Filipińczyków z 2013 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=rGj6d-51pak

 

Oczywiście festiwali fajerwerków jest o wiele więcej. Do tego dochodzą również wydarzenia nie mające charakteru rywalizacji lub niecykliczne. Próby bicia rekordów, olimpiady podczas których wystrzeliwane są tony fajerwerków. To wszystko jeszcze przed nami.

Napiszcie w komentarzach jakie są najlepsze pokazy fajerwerków w których braliście udział? Może ktoś z Was brał udział w opisywanych tutaj wydarzeniach i może podzielić się swoimi doświadczeniami?

Leave your comment

Top