Zimne ognie to jeden z wielu rodzajów fajerwerków, a przy tym jedyny, który można bezpiecznie zapalać w zamkniętych pomieszczeniach. Ich budowa jest bardzo prosta – składają się z metalowego drucika pokrytego mieszanką azotanu baru z żelazem. To właśnie opiłki żelaza odpowiadają za intensywny efekt iskrzenia.

Zimne ognie są najbardziej popularne...

Zimne ognie to jeden z wielu rodzajów fajerwerków, a przy tym jedyny, który można bezpiecznie zapalać w zamkniętych pomieszczeniach. Ich budowa jest bardzo prosta – składają się z metalowego drucika pokrytego mieszanką azotanu baru z żelazem. To właśnie opiłki żelaza odpowiadają za intensywny efekt iskrzenia.

Zimne ognie są najbardziej popularne w okresie bożonarodzeniowym oraz w Sylwestra, ponieważ cieszą oczy nie tylko najmłodszych. Stanowią również atrakcję podczas sylwestrowych balów. Coraz częściej wybierane są również jako atrakcja na przyjęcia urodzinowe, czy weselne. Doświadczeni fotografowie tworzą dzięki nim niezwykłe zdjęcia, będące wyjątkową pamiątką z dnia ślubu.

Skąd wzięła się nazwa zimnych ogni?

Zimne ognie, w czasie palenia, wytwarzają iskry, które nie parzą i nie podpalają tego, na co spadają. To właśnie od nich zaczerpnięto nazwę. Jedynym „niebezpiecznym” elementem może być drucik, który osiąga bardzo wysoką temperaturę i trzymany w nieodpowiednim miejscu może poparzyć lub przypalić rzecz, której dotknie.

Jak działają zimne ognie?

W około 3/4 drucik pokryty jest masą, złożoną z azotanu baru (lub saletry potasowej), żelaza i substancji klejącej. Wysoka temperatura sprawia, że utleniacz przekazuje tlen cząsteczkom metalu, dzięki czemu metal osiąga temperaturę nawet 1 300 stopni Celsjusza. Zachodząca wówczas reakcja chemiczna przyczynia się do powstawania szybko gasnących iskier.

Historia zimnych ogni

Według dostępnych informacji, zimne ognie powstały około V-VI wieku naszej ery. Pierwowzór tego rodzaju fajerwerków był używany nie do efektów świetlnych – miał służyć do walki. Późniejsze badania doprowadziły do powstania ognia greckiego (bizantyjskiego), który był łatwopalną substancją, obecnie uważaną za prototyp napalmu.

Współczesną formę zimnych ogni i fajerwerków zawdzięczamy Chińczykom, którzy osiągnęli mistrzowski poziom w tworzeniu niepowtarzalnych efektów świetlnych.

Bezpieczeństwo podczas odpalania zimnych ogni

Pomimo tego, że zimne ognie są jednym z bezpieczniejszych rodzajów fajerwerków, należy wiedzieć, że dotykanie nagrzanego drucika oraz palącego się materiału, może grozić poparzeniem. Same iskry są bezpieczne – nie parzą i nie prowadzą do podpalenia rzeczy, na które spadają.

Istotną kwestią jest jednak przechowywanie zimnych ogni. Niewłaściwe warunki wpływają na uszkodzenie masy, co z kolei oddziałuje w wadliwy sposób na działanie produktów. Najbardziej negatywny wpływ na zimne ognie ma wilgoć, która może sprawić, że masa nie będzie chciała się zapalić.

W INS FireWorks znajduje się kilka długości i rodzajów zimnych ogni. Niska cena oraz bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że zimne ognie są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów fajerwerków.

Więcej

Podkategorie

INS POLECA

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów

Góra