Czy grozi nam wprowadzenie całkowitego zakazu używania fajerwerków?

Aktualności piątek, czerwiec 29, 2018 2066

Zakaz używania fajerwerków obowiązuje w naszym kraju przez cały rok. Wyjątkiem jest Sylwester i Nowy Rok, kiedy to można skupić się na zabawie nie myśląc o konsekwencjach finansowych. Wszystkie inne uroczystości, których zwieńczeniem ma być pokaz fajerwerków, wymagają wcześniejszego uzyskania zgody.

Za używanie fajerwerków poza dniami, kiedy zakaz jest zniesiony, grozi mandat lub grzywna. Należy jednak zaznaczyć, że służby porządkowe reagują zazwyczaj dopiero po otrzymaniu stosownego zgłoszenia od mieszkańców, gdy dochodzi do zakłócenia ciszy.

W niektórych regionach Europy obowiązuje całkowity zakaz używania fajerwerków, nawet w Sylwestra. Z tego faktu najbardziej zadowoleni są ekolodzy i przyrodnicy, którzy uważają, że tak głośne wystrzały niepotrzebnie płoszą zwierzęta, narażając je na ogromny stres. Fajerwerki podnoszą również poziom zanieczyszczeń powietrza.

Zakaz używania fajerwerków we Włoszech

W około 800 włoskich miejscowościach wprowadzono zakaz używania fajerwerków w Sylwestra. W 300 z nich obowiązuje on przez cały rok. Złamanie tego zakazu jest karane mandatem do 500 euro, natomiast w Turynie – aresztem wraz z zarzutem maltretowania zwierząt.

Włoskie władze, tłumaczą swoją decyzję raportami przedstawionymi przez lekarzy i przyrodników. Według medyków, głośne wystrzały fajerwerków zagrażają zdrowiu i życiu osób chorych kardiologicznie, a także małych dzieci i osób starszych, narażając ich na ogromny stres. Natomiast przyrodnicy zaznaczają, że każdego roku w okresie sylwestrowym ginie około 5 tys. zwierząt domowych, a nawet kilkanaście tysięcy z nich ucieka w panice z domów.

Głosy sprzeciwu dla zakazu używania fajerwerków

Według wielu osób całkowity zakaz używania fajerwerków nie powinien obowiązywać, ponieważ już na chwilę obecną amatorzy pirotechniki spotykają się ze sporymi ograniczeniami w tej kwestii. Mają bowiem do dyspozycji jedynie Sylwestra i Nowy Rok.

Profesjonalnie przygotowany pokaz fajerwerków jest całkowicie bezpieczny. Firma musi zadbać o zabezpieczenie terenu i zachowanie odpowiedniej odległości od widzów. Natomiast po zakończonym show pracownicy sprawdzają czy nie ma niewybuchów.

Unia Europejska chce wprowadzić zakaz ograniczający gromadzenie zbyt dużej ilości prochu w jednym miejscu. Poskutkuje to tym, że jedna paczka fajerwerków będzie mogła mieć maksymalnie 25 wystrzałów.

Używanie fajerwerków przez osoby prywatne również może być bezpieczne. Szczególnie, jeśli do ich odpalania podchodzą rozsądnie, a nie pod wpływem alkoholu.

zwolennicy_zakazu_uzywania_fajerwerkow

Głos zwolenników zakazu używania fajerwerków

Najczęściej wysuwanym argumentem jest troska o zwierzęta, które boją się wybuchów i nie rozumieją, że to dość specyficzny rodzaj zabawy.

W związku z tym, coraz więcej miast w Europie wprowadza całkowity zakaz używania fajerwerków i petard. Jego złamanie wiąże się ze sporą grzywną lub mandatem.

Jednak używanie fajerwerków nie tylko dla zwierząt jest niebezpieczne. Sylwester i pierwszy dzień Nowego Roku oznaczają zazwyczaj oblężenie w szpitalach. Wielu ludzi w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą odpalanie fajerwerków pod wpływem alkoholu.

Kolejnym argumentem jest porządek – gdyby zabawa fajerwerkami była zabroniona, ulice polskich miast w Nowy Rok byłyby zdecydowanie bardziej czyste. Nie oszukujmy się – ilu z nas po odpaleniu petard sprząta je po sobie? Niewielu.


Jak powinna wyglądać bezpieczna zabawa fajerwerkami?

Wiele osób uważa, że wystarczy kupić fajerwerki (im tańsze tym lepiej), a potem już tylko je odpalać. Gdzie jest lont każdy widzi, więc jaka może być w tym filozofia?

W instrukcji obsługi fajerwerków znajdują się istotne informacje, takie jak odległość, na jaką należy się oddalić po odpaleniu pirotechniki.

Zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków:

- przed zakupem należy zwrócić uwagę na posiadane przez produkty pirotechniczne, certyfikaty,

- instrukcja obsługi musi być dołączona do każdego opakowania,

- instrukcja musi być w języku polskim,

- materiały pirotechniczne muszą być odpalane na zewnątrz, w bezpiecznej odległości od ludzi, budynków, drzew, samochodów i materiałów łatwopalnych,

- fajerwerków nie wolno trzymać w rękach po odpaleniu, chyba, że w instrukcji obsługi napisano inaczej,

- pirotechniki nie wolno używać pod wpływem alkoholu, zagrożone jest wówczas zdrowie nasze i osób znajdujących się w pobliżu,

- fajerwerki powinny odpalać jedynie osoby pełnoletnie.

Zakazy używania fajerwerków zostały wprowadzone przez władze za sprawą osób nadużywających środków pirotechnicznych oraz tych, które używały ich w niebezpieczny sposób. W wielu miastach pojawiły się całoroczne zakazy strzelania, by ograniczyć groźne dla zdrowia sytuacje.

W Polsce zakaz zabawy fajerwerkami dotyczy jedynie miejsc publicznych. Na własnej posesji można używać pirotechniki, ale tylko w godzinach, w których nie obowiązuje w danym regionie cisza nocna. Istotne jest również sąsiedztwo – jeśli nasze strzelanie będzie uciążliwe dla innych mieszkańców okolicy, mogą oni zadzwonić na policję. Najprawdopodobniej nie obędzie się wówczas bez mandatu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku fajerwerków na weselu. Osoba odpowiedzialna za pokaz musi wcześniej postarać się o stosowne pozwolenie z urzędu oraz od właściciela posesji. Nie ma pewności, że zgody zostaną wydane, dlatego samodzielne organizowanie tego typu atrakcji jest bardzo ryzykowne. Szczególnie, jeśli nie chcemy nikomu popsuć dnia ślubu.

Całoroczny zakaz używania fajerwerków a pokazy pirotechniczne

Na imprezach masowych obowiązuje zakaz wnoszenia i posiadania przez uczestników zarówno broni, jak i niebezpiecznych przedmiotów, łącznie z materiałami pirotechnicznymi. Wszystko ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz uchronienie uczestników przed niekontrolowanymi wybuchami.

W tym przypadku warto zainwestować w firmę, która zajmuje się profesjonalną organizacją pokazów fajerwerków. Tylko w ten sposób mamy pewność, że uzyskane zostaną wszystkie potrzebne pozwolenia, a całe show będzie bezpieczne dla widzów.

Organizatorzy zadbają bowiem zarówno o odpowiednią odległość od uczestników, jak i od drzew, samochodów, linii wysokiego napięcia oraz budynków.

Profesjonalny pokaz fajerwerków to również odpowiednie dobranie kolorów i efektów. Jest to szczególnie ważne podczas uroczystości tematycznych, wesel, czy jubileuszy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić gotowy zestaw fajerwerków i odpalić go bez niczyjej pomocy. Pamiętajmy jednak o ewentualnych konsekwencjach związanych z brakiem pozwolenia i zakłócaniem ciszy nocnej. Należy również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo widzów, rozważnie wybierając miejsce pokazu. Musi być ono w pewnej odległości od uczestników, tak, by żadnemu z nich nie stała się krzywda.

pomysl_zakazu_uzywania_fajerwerkow

Skąd wziął się pomysł na zakaz używania fajerwerków?

Pierwsze zakazy używania fajerwerków pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Władze chciały ograniczyć szkody, jakie wyrządzali młodzi chłopcy, rzucający w kogo popadnie materiałami pirotechnicznymi.

Obecnie w Stanie Waszyngton w mieście Pasco, częściowo zniesiono ten zakaz. Teraz mieszkańcy mogą tam używać fajerwerków, które nie wznoszą się w powietrze. Pozostałe w dalszym ciągu są zakazane.

Jest to jedno z niewielu miast w Stanie Waszyngton, w którym mieszkańcy mogą używać chociażby częściowo pirotechniki. Warto zaznaczyć, że zakaz został zniesiony na takie fajerwerki jak:

zimnie ognie,

- diabełki,

świece dymne,

- konfetti w tubie,

- niewybuchowe petardy.

Historia pokazuje, że Amerykanie wielokrotnie musieli obywać się bez fajerwerków podczas obchodów święta niepodległości. Głównie dlatego, że niektóre Stany USA często borykają się w okresie letnim z suszą. Wówczas ze względów bezpieczeństwa ogłaszany jest zakaz używania środków pirotechnicznych, by zmniejszyć ryzyko powstawania pożarów.

Problem smogu w Chinach a zakaz używania fajerwerków

Zakaz używania fajerwerków pojawia się również w coraz większej liczbie miast w Chinach. Twórcy pirotechniki są znani z hucznego świętowania nowego roku, wyznaczonego przez tradycyjny kalendarz księżycowy.

Swego czasu Chińczycy wierzyli, że huk petard odstrasza złe duchy u zapewnia szczęście w nadchodzącym roku. Jednak stale rosnący poziom zanieczyszczeń powietrza w tym regionie, na który negatywny wpływ ma również taka ilość fajerwerków, sprawiły, że władze wprowadziły zakaz używania pirotechniki. Szczególnie w stolicy, która już od dłuższego czasu przoduje w niechlubnych rankingach miast świata o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

Ponadto władze Pekinu chcą w ten sposób walczyć o poprawę bezpieczeństwa w mieście.

Podsumowanie

O całkowity zakaz używania fajerwerków apelują przede wszystkim przyrodnicy, ekolodzy, osoby starsze, rodzice małych dzieci i właściciele czworonogów. Trzeba przyznać, że w kontekście zdrowotnym czy nawet zwiększonego stężenia zanieczyszczeń powietrza jest to słuszne rozwiązanie.

Wszystko jednak powinno zależeć od miejsca, czasu i intensywności wybuchów. Wielu amatorów pirotechniki nie zważając na nic, bawi się fajerwerkami już od Świąt Bożego Narodzenia, strzelając nawet w najmniej bezpiecznych miejscach – pod oknami, w pobliżu samochodów czy wiat śmietnikowych, uważając to za świetną zabawę. To głównie przez takie osoby rozważane jest wprowadzenie całkowitego zakazu używania fajerwerków w całej Polsce.

Wystarczyłoby wziąć pod uwagę nie tylko siebie, ale także otoczenie. Nie wszyscy muszą lubić dźwięk wybuchu fajerwerków, jednak, gdyby ograniczał się on do tych dwóch dni w roku, kiedy strzelać mogą wszyscy oraz okazjonalnych pokazów pirotechnicznych, zapewne nikt by nie miał nic przeciwko. Po kilku dniach ciągłego i bezsensownego odpalania fajerwerków, nawet najwięksi sympatycy mogą mieć dość.

Pamiętajmy, że fajerwerki mają być atrakcją i zwieńczeniem uroczystości. Odpalane w nadmiarze na długo przed Sylwestrem tracą swój urok, stając się jedynie męczącym i irytującym sygnałem nadchodzącego roku. Wpływa to z kolei na coraz bardziej rozpowszechniane zakazy używania fajerwerków.

Leave your comment

Góra