Fotografowanie fajerwerków w 5 prostych krokach – kompleksowy poradnik

Porady czwartek, styczeń 25, 2018 1432

Fotografowanie fajerwerków jest prostszą czynnością, niż mogłoby się wydawać. Jednak ileż to razy chcieliśmy uwiecznić pokaz sztucznych ogni, po czym okazywało się, że na zdjęciach nic nie widać lub są rozmazane? By fotografie wyglądały efektownie, należy przygotować się do ich wykonania i przestrzegać kilku prostych zasad.

Wszyscy kochamy rozjaśniające nocne niebo pokazy fajerwerków, oznaczające nadejście Nowego Roku lub finał ważnej uroczystości. Jest to doskonała okazja do fotografowania fajerwerków. Ciekawe zdjęcia nie wymagają posiadania profesjonalnego sprzętu, a sama sztuka fotografowania sztucznych ogni nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać.

W fotografowaniu fajerwerków najważniejsze jest miejsce, dlatego zwolennicy wykonywania zdjęć pokazów sztucznych ogni, pojawiają się w wyznaczonym miejscu znacznie wcześniej, by zająć najlepszą pozycję. Czym się kierować przy wyborze lokalizacji? Przede wszystkim musi być ona oddalona od centrum wystrzałów, by świetlne wzory mieściły się w kadrze. Fotograf powinien też unikać tłumów, by w kluczowym momencie żadna postać nie zasłoniła mu widoków.

Przed rozpoczęciem uroczystości, fotograf powinien ustalić, czy zależy mu na uwiecznieniu samych fajerwerków, czy ważne jest dla niego również miejsce. Jeśli chce skupić się jedynie na sztucznych ogniach, powinien wybrać lokalizację oddaloną od drzew, wysokich budynków i latarni. Kiedy fotograf chce na swoich zdjęciach ująć także scenerię, musi wcześniej przemyśleć kompozycję kadrów. Jeśli w pobliżu znajduje się jezioro lub rzeka, można je odpowiednio wykorzystać – fajerwerki odbijające się w tafli wody stwarzają niesamowite wrażenie. Wielu fotografów stara się zmieścić w kadrze charakterystyczny dla miasta, w którym przebywa, budynek. Za najlepsze miejsce do robienia zdjęć sztucznym ogniom uważa się wzgórza, mosty, balkony czy nawet dachy.

Fotografowanie fajerwerków nie musi odbywać się wyłącznie w Sylwestra. W Polsce wiele jest imprez, których finał zostaje zwieńczony sztucznymi ogniami – Wianki, Parada Smoków, Światełko do Nieba, a także lokalne uroczystości – obchody święta miasta, czy oddanie nowych, dużych obiektów do użytku.

Fotografowanie fajerwerków – krok 1: Statyw

Fotografowanie fajerwerków wymaga precyzji, ponieważ nawet najmniejsze drganie sprawi, że zdjęcie nie będzie miało należytej ostrości. By temu zapobiec niezbędne jest użycie stabilnego statywu.

Podczas wykonywania zdjęć ze statywu, fotograf powinien pamiętać o wyłączeniu stabilizacji, by fotografie były wyraźne. Jeśli funkcja ta pozostanie włączona, aparat będzie doszukiwał się drgań do zredukowania.

Powstawanie ewentualnych drgań można zniwelować również przez zastosowanie pilota lub wężyka spustowego – nie ma wówczas potrzeby bezpośredniego naciskania spustu migawki. W przypadku braku tego typu akcesoriów, warto skorzystać z funkcji wyzwalania czasowego. Gdy zostanie ona ustawiona na około 2 sekundy przed wyzwoleniem migawki, wówczas zdjęcie powinno wyjść odpowiednio ostre. By mieć pewność, że fotografie będą dobrej jakości, warto przetestować akcesoria lub użycie funkcji w ciągu dnia.

Unieruchomienie aparatu jest ważne ze względu na pracę nakierowaną na długi czas naświetlania. Dlatego jeśli fotograf nie posiada statywu lub nie chce go zabierać, wystarczy, że umieści aparat na płaskiej, stabilnej powierzchni. Może to być murek, ławka, szeroka poręcz, dach samochodu.

Fotografowanie fajerwerków – krok 2: Parametry

Fotografowane fajerwerki rozbłyskują się na dużej wysokości i są bardzo jasnymi obiektami, dlatego też podczas ustalania parametrów aparatu, należy wybrać najniższą możliwość czułość urządzenia ISO. Jednocześnie ostrość powinna zostać ustawiona na nieskończoność. Jeśli fajerwerki okażą się niedoświetlone lub przepalone, wartość przysłony musi zostać zwiększona lub zmniejszona. Istotne jest dokonywanie niezbędnych korekt po wykonaniu pierwszych zdjęć.

Samodzielne ustawienie przysłony jest bardzo istotne, dlatego ważne jest wybranie trybu manualnego w aparacie.

Podczas fotografowania fajerwerków lampa błyskowa oraz autofocus muszą pozostać wyłączone. Dla ułatwienia, fotograf może wybrać ustawienia tematyczne Sztuczne ognie lub, w przypadku jego braku – Krajobraz nocny, albo Krajobraz.

Balans bieli powinien zostać ustawiony na Światło Dzienne lub (według niektórych zdecydowanie lepsze) Oświetlenie Żarowe. Jeśli fotograf preferuje jednak ręczne ustawienia, bezpieczna będzie dla niego wartość oscylująca w granicach 3000-4000K. Nieodpowiednio dobrany balans bieli sprawi, że fotografowane fajerwerki utracą swój naturalny kolor.

Na etapie ustalania parametrów aparatu, fotograf powinien ustalić, jakie zdjęcia go interesują. Czas naświetlania wynoszący 2 sekundy sprawi, że fotografie fajerwerków obejmą jedynie pojedyncze wybuchy. 5 sekund – kilka pojedynczych sztucznych ogni, a 10 sekund – całe kompozycje. Warto robić przerwy co jakiś czas, by przejrzeć zdjęcia i wykonać ewentualną korektę ustawień. Nie wszystkie fotografie muszą wyjść od razu idealnie, dlatego warto zrobić ich więcej, by w domu dokonać niezbędnej selekcji.

Fotografowanie fajerwerków – krok 3: Szeroki kąt

Podczas fotografowania fajerwerków warto wykorzystać szerokokątny obiektyw, ponieważ zdecydowanie ułatwi on zmieszczenie w kadrze sztucznych ogni. Wybuchy fajerwerków są nieprzewidywalne – fotograf nie jest w stanie przewidzieć, w którym miejscu ma niebie rozbłysną. Szeroki kąt zwiększa prawdopodobieństwo złapania całego rozbłysku w kadrze.

Zdjęcia będą zdecydowanie ciekawsze, jeśli „pod” fajerwerkami będą ukazane dachy, scena, na której odbywa się koncert, widzów, charakterystyczna budowla czy jezioro.

Jeśli ujęcie jest zbyt szerokie, można w łatwy sposób je skorygować za pomocą jakiegokolwiek programu graficznego. W przypadku ciekawego horyzontu warto ustawić aparat poziomo – by ująć nie tylko fajerwerki, ale także kontekst zdjęcia. Fotograf, który chce skupić się jedynie na pięknych wybuchach powinien ustawić aparat w pozycji pionowej, warto jednak zaznaczyć, że zdjęcia te nie będą w żaden sposób charakterystyczne. Z czasem nawet sam twórca nie będzie miał pewności, czy zostały wykonane w Krakowie, czy w Gdańsku.

Fotografowanie fajerwerków – krok 4: Karta pamięci

Fotografowanie fajerwerków bywa skomplikowane, szczególnie na początku przygody z aparatem fotograficznym. Dlatego nie warto zniechęcać się nieudanymi kadrami.

By po zakończonym pokazie pirotechnicznym wybrać kilka naprawdę dobrych zdjęć, zazwyczaj trzeba ich zrobić bardzo dużo. Aby już na początku imprezy nie okazało się, że brakuje miejsca na karcie pamięci, warto mieć zapasową. Należy pamiętać, by była gotowa do działania od razu po włożeniu jej do aparatu.

Fotografowanie fajerwerków – krok 5: Bateria

Intensywna praca fotografa w połączeniu z niską temperaturą, mają ogromny wpływ na żywotność baterii. Jej szybsze zużycie może skutecznie pokrzyżować plany i sprawić, że fotograf nie dotrwa nawet do połowy pokazu. Dlatego warto wziąć ze sobą zapasowe źródło energii i przechowywać je w cieple, najlepsza do tego celu okazuje się wewnętrzna kieszeń kurtki.

fotografowanie_fajerwerkow_tlum

Jak fotografować fajerwerki?

Przede wszystkim fotograf powinien unikać zatłoczonych miejsc. Im większy tłum, tym większe prawdopodobieństwo, że ludzie zaczną wchodzić w kadr, co może zepsuć nawet najlepsze ujęcie. Jeśli jednak w pobliżu nie ma lepszego miejsca, fotograf powinien udać się tam odpowiednio wcześnie, by zająć możliwie najlepszą pozycję, rozstawić sprzęt i sprawdzić kadry.

Bardzo często fotografowie, dla uatrakcyjnienia zdjęć, ujmują na nich tłum obserwatorów. Zostają oni umiejscowieni na pierwszym planie, by skupić wzrok widza w pożądanym miejscu, ale też zaangażować go w fotografię.

Niepowtarzalną atmosferę na zdjęciu pomaga stworzyć woda. By w pełni wykorzystać jej możliwości, należy podejść do niej możliwie najbliżej – wówczas odbicia są bardzo intensywne.

Jeśli fotograf planuje ująć na swoich zdjęciach krajobraz lub charakterystyczny dla miasta budynek, powinien dobrze go wyeksponować – fajerwerki stają się tu jedynie dodatkiem.

Zdjęcia robione przy zanieczyszczonym powietrzu mogą posiadać żółtą poświatę. By jej uniknąć, warto nastawić balans bieli na Światło żarowe. Aparat zignoruje zbyt ciepłe barwy otoczenia (oprócz tych pochodzących ze sztucznych ogni).

Fotograf przed rozpoczęciem pokazu fajerwerków, powinien wziąć pod uwagę również czynniki atmosferyczne – w stworzeniu pięknych zdjęć może przeszkodzić deszcz, śnieg, a także wiatr nawiewający dym, wytworzony ze sztucznych ogni, wprost w stronę kadru.

fotografowanie_fajerwerkow_tafla

Fotografowanie fajerwerków w praktyce

Fotografowanie fajerwerków to przede wszystkim wytrwałość, cierpliwość, refleks oraz dużo szczęścia.

Wiele świetnych ujęć można zrobić jeszcze na początku pokazu, jednak warto pamiętać, że te najciekawsze efekty zawsze pozostają na koniec. Dlatego tak ważna jest zapasowa karta pamięci i bateria.

Ważne, by podczas robienia zdjęć fajerwerkom, migawka była wyzwalana chwilę po tym, jak fotograf usłyszy wystrzał sztucznych ogni. Jest to moment przed samym wybuchem.

fotografowanie_fajerwerkow_efekty

Fotografowanie fajerwerków a efekty specjalne

Fotografowanie fajerwerków to przede wszystkim eksperymentowanie. Dlatego warto wypróbować nietypowe ustawienia, fotografowanie bez statywu, by uzyskać wyjątkowe rozmycia.

Wielu fotografów w celu uchwycenia kilku eksplozji, stosuje pewien trick, który polega na zmianie trybu aparatu na Bulb i otworzeniu migawki. Między wybuchami obiektyw powinien być przysłaniany za pomocą ręki, czarnej kartki papieru lub kapelusza. Pod żadnym pozorem nie może on zostać dotknięty – w przeciwnym razie zdjęcie wyjdzie niewyraźnie.

Najefektywniejsze zdjęcia wykonywane tą metodą powstają wówczas, gdy fajerwerki wybuchają w różnych miejscach na niebie. Jest to chyba najbardziej wymagający sposób fotografowania sztucznych ogni.

Fotografowie, którzy wolą bardziej dynamiczne zdjęcia tworzą abstrakcyjną kompozycję żywych barw. Sposób ten polega na ukazaniu samych fajerwerków – kiedy dochodzi do wybuchu, fotograf powoli obraca aparat wokół obiektywu, porusza nim na boki lub skręca nieznacznie zoom.

Fotografowanie fajerwerków w czerni i bieli

Fajerwerki mają mnóstwo barw, które na nocnym niebie wyglądają czarująco. Jednak warto odejść na chwilę od standardowych zdjęć i chociażby kilkukrotnie ująć sztuczne ognie na czarno-białych fotografiach, dzięki czemu powstaną wyraziste ujęcia.

Podsumowanie

Fotografowanie fajerwerków dla jednych jest ciekawym hobby, dla innych pracą zarobkową. Udane ujęcia zawsze robią ogromne wrażenie na widzach, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i przyłożyć się do robienia zdjęć sztucznym ogniom.

Artykuł został przygotowany we współpracy z www.phototroya.pl

Leave your comment

Góra