Wszystko, co powinieneś wiedzieć o bezpiecznym odpalaniu fajerwerków

Porady poniedziałek, kwiecień 30, 2018 319

Przeglądając Internet można znaleźć wielu „mistrzów” odpalania fajerwerków, którzy robią to w sposób bardzo niebezpieczny i nieodpowiedzialny. Dlatego powstał pomysł napisania poniższego poradnika. Fajerwerki powinny być przede wszystkim powodem do radości, a nie przyczyną tragedii.

Najważniejsze, by pamiętać, że podczas odpalania fajerwerków należy zwracać uwagę zarówno na bezpieczeństwo własne, jak i osób przebywających w pobliżu.


Najczęściej popełniane błędy podczas odpalania fajerwerków

By odpalanie fajerwerków było bezpieczne, zarówno dla nas samych, jak i widowni, należy przestrzegać kilku zasad.

Najważniejsze zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków:

  1. Po zakupie, przechowuj pirotechnikę w suchym i chłodnym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci.
  2. Nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.
  3. Przeczytaj instrukcję obsługi.
  4. Sprawdź opakowanie pirotechniki przed odpaleniem.
  5. Zachowaj bezpieczną odległość od osób i rzeczy znajdujących się w pobliżu.
  6. Nie odpalaj fajerwerków w zamkniętych pomieszczeniach ani na balkonach.
  7. Oddal się na bezpieczną odległość od odpalonej pirotechniki.


Nie od dziś wiadomo, że zanim fajerwerki zostaną odpalone, trzeba je najpierw kupić. Powinny to być zaufane sklepy, sprzedające wysokiej jakości pirotechnikę, ale także przechowujące ją w odpowiednich warunkach. Przypomnijmy – fajerwerki mogą kupować jedynie osoby pełnoletnie. Do czasu ich wykorzystania należy umieścić je w suchym i chłodnym miejscu, poza zasięgiem dzieci.

Przed rozpoczęciem działań warto przejrzeć instrukcję obsługi oraz upewnić się, że opakowanie nie jest uszkodzone. Jeśli coś nas w nim niepokoi należy zrezygnować z odpalania fajerwerków dla własnego bezpieczeństwa. Pirotechnika, której możemy być pewni posiada instrukcję obsługi w języku polskim oraz stosowne certyfikaty.

By zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym należy bezwzględnie unikać odpalania fajerwerków pod wpływem alkoholu. Zaburza on postrzeganie świata, a co za tym idzie – oceny sytuacji oraz odległości. Dodaje również odwagi, co może mieć opłakane skutki.

Istotne jest również miejsce pokazu. Powinno być oddalone od domów, drzew, samochodów, linii energetycznych oraz dużych skupisk ludzi. Wolna przestrzeń jest ważna również ze względu na konieczność oddalenia się od odpalonej pirotechniki.

Podczas odpalania lontu nigdy nie nachylaj się nad fajerwerkami - pozostań obok nich!

bezpieczne_odpalanie_petard

Odpalanie fajerwerków zacznijmy od petard!

Petardy należy odpalać, gdy leżą na ziemi i natychmiast się oddalić na odległość około 15 metrów. Pod żadnym pozorem nie wolno nimi rzucać! Jeśli petarda nie wybuchnie, nie należy próbować jej ponownie odpalić. Po około 15 minutach można się do niej zbliżyć i zanurzyć w wodzie.


Czas na odpalenie fontanny i wyrzutni!

Fontanny, wulkanywyrzutnie należy ustawić pionowo na ziemi. Są one mocniejsze od standardowych petard, dlatego po odpaleniu lontu bezwzględnie należy oddalić się na większą odległość. W tym przypadku nawet 30 metrów.

Bardzo ważne jest również podłoże – musi być równe, twarde i stabilne, by siła z jaką strzelają fajerwerki nie przewróciła opakowania i nie zmieniła kierunku wystrzału, na przykład w tłum obserwatorów. Dlatego przed odpaleniem wyrzutni czy fontanny, warto obłożyć je, wokoło opakowania kamieniami, które uniemożliwią ich przewrócenie się.


W jaki sposób odpalać rakiety?

Rakiet pod żadnym pozorem nie wolno odpalać z ręki – jest to bardzo niebezpieczne, pomimo tego, że na to nie wygląda. Wielu osobom wydaje się, że jak trzymany statyw oddalony jest od lontu i miejsca zapłonu to przecież nic się nie może stać. Na pewno widzieliście nagrania, na których rakiety umieszczane są... między pośladkami, a następnie odpalane. Trzymane w dłoniach dadzą taki sam, nieprzyjemny efekt.

Jak zatem odpalać rakiety? Przede wszystkim należy pamiętać, by wbić statyw pionowo w ziemię (można też posłużyć się rurką, którą zakopiemy w ziemi, dla zachowania stabilności i w niej umieścić statyw). Tylko wtedy będzie stabilna. Nie można jednak robić tego zbyt mocno – rakieta nie będzie mogła wzbić się w powietrze i wybuchnie na ziemi. Należy też unikać umieszczania jej krzywo, w śniegu i w grząskim gruncie.

Przed odpaleniem rakiety warto upewnić się, czy na torze jej lotu nie znajdują się jakieś przeszkody – drzewa, budynki, pomniki.

Po odpaleniu rakiety należy udać się na bezpieczna odległość – w tym przypadku około 40 m.

Jak odpalać rzymskie ognie?

Rzymskich ogni nie wolno odpalać w rękach. Produkt nie nadaje się do użytku, gdy jego opakowanie jest uszkodzone.


Przed odpaleniem, rzymskie ognie należy zabezpieczyć przed przewróceniem się. Można obłożyć je kamieniami, podobnie jak wyrzutnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wbitej w ziemię, stabilnej rurki, do której przymocowane zostanie opakowanie z pirotechniką. Należy jednak pamiętać, by górna część rzymskich ogni znajdowała się ponad słupkiem, do którego zostaną przymocowane.

Odpalane powinny być w pionie, lontem ku górze.

bezpieczne_odpalanie_fajerwerkow

Podsumowanie


Zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków są niezwykle ważne. Podczas zabawy pirotechniką zachowajmy zdrowy rozsądek, by uchronić siebie i innych przed poważnymi urazami.

Leave your comment

Góra